gerinctelenek&gerincesek
Szlogen kell ide.

MENÜ

Fekete özvegy [bevezető szerkesztése]

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Wikipédia:Taxobox Infobox info icon.svg
Fekete özvegy
Európai fekete özvegy (Latrodectus tridecimguttatus)Európai fekete özvegy
(Latrodectus tridecimguttatus)
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály: Pókszabásúak (Arachnida)
Rend: Pókok (Araneae)
Alrend: Főpókok (Araneomorphae)
Öregcsalád: Araneoidea
Család: Törpepókfélék (Theridiidae)
Nem: Latrodectus
Walckenaer, 1805
Fajok

mintegy 31 db.

Hivatkozások
Wikispecies

A Wikifajok tartalmaz Fekete özvegy témájú rendszertani információt.

Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Fekete özvegy témájú médiaállományokat.

A fekete özvegy (Latrodectus) a pókszabásúak (Arachnida) osztályának a pókok (Araneae) rendjéhez, ezen belül a főpókok (Araneomorphae) alrendjéhez és a törpepókfélék (Theridiidae) családjához tartozó nem.

Tartalomjegyzék

[elrejtés]

Elterjedésük [szerkesztés]

A fekete özvegy a világ minden melegebb éghajlatú területén előfordul. Némely faj elterjedési területe kiszélesedett az ember közreműködésével, például egyes gyümölcsök kivitelével. A Latrodectus nem tagjai széles körben elterjedtek, látszólag nem szorulnak védelemre.

Megjelenésük [szerkesztés]

A nőstény 25 milliméteres, a hím lényegesen kisebb. A pók potroha selymes fekete fényű, rajta élénkpiros, gyakran homokóra alakra emlékeztető rajzolat található. A felületes szemlélő számára a különböző fajok nagyon hasonlítanak egymásra. A hím potroha kecsesebb és finomabb rajzolatú. A szövőszemölcsök a potroh végén találhatók; ezek termelik a selyemfonalat, melyből hálót és kokont sző az állat, illetve becsomagolja vele áldozatát. A tapogatólábak, „állábak” a fej elülső részén; ezekkel adja át a hím párzás közben a spermacsomagot a nősténynek. A pók a csáprágók segítségével döfi át az áldozat testét, mérget, illetve emésztőnedveket juttatva belé. Méreganyaga idegméreg; az emberre veszélyes, de csak ritkán halálos. A nőstény lába fekete és vékony, egy pár tüskével ellátott. A hímé narancsszínű és sötéten sávozott.

Életmódjuk [szerkesztés]

A fekete özvegy magányosan él. Hálója rendezetlennek néz ki. Tápláléka legyek, lepkék, hangyák, bogarak és más pókok. Fogságban több évig, a szabad természetben rendszerint csak egy évig él.

Szaporodásuk [szerkesztés]

A párzási időszak a meleg évszakban van. A párzást követően a nőstény a hímtől kapott spermacsomaggal több adag petét is megtermékenyít. Gyakran párzás után vagy közben a nőstény megöli és elfogyasztja a hímet.

Rendszerezés [szerkesztés]

Forrás [szerkesztés]

  • Csodálatos állatvilág, Wild life fact file (magyar nyelven) ford.: Mester K.: (2000). ISBN 963-86092-0-6
Asztali nézet